AUTUMN 2022

London Grand Prix Feature Script
(nominated for awards Best Feature Screenplay on Golden Art Film Academy)
Destiny (Scott Cox, USA)

Best Super Short Script
Winner
HARRY'S END (Chris Dann, UK)

Honorable Mention

Plastic Surgery (Guy Alexander Trevellyan, UK)

Best Short Script
Winner
The Looking Glass (Natasha Ferguson, UK)

Honorable Mention
Unsung (Alison Jane McDonnell, UK)

Best Feature Script
Winner
Swapped (Alexandra Purdy Gatto, Canada)

Best Television Script - Pilot
Winner
Both Worlds (Artemis Wilson, Australia)

Honorable Mention
THE RACE (Alexander Platt, Slade Mead, Winter Mead, USA)

Best First-Time Screenwriter
Winner
London Breached (Lane Shipsey , UK)

Best Female Screenwriter
Winner
The Beginning of the Rest of your Life (Margot Pitts, USA)

Best Drama Screenplay
Winner
Destiny (Scott Cox, USA)

Best Comedy Screenplay
Winner
Connie and Mé (Marie Shehata, UK)

Best Thriller
Winner
Boundless (Angela Duncan, UK)

Best Horror Screenplay
Winner
The Unforgotten (William Allum, UK)

Best Sci-fi Screenplay
Winner
Donavan Emery, The Android & Himself (Jesse Dorian, USA)

Best LGBT ScreenplayWinner
My Father the Queen
(Lisa N. Alexander, USA)

Best Fantasy Screenplay
Winner
Sleepwalkers Bay (Daisy McClelland Borders, USA)

Best Historical Screenplay
Winner
Praetorian (Dan Padbury, UK)

Honorable Mention
The Last Bombshell (Lawrence H Stern, USA)

Best War Screenplay
Winner
The Abyssinian (Larry E Coleman, USA)

Best Crime Screenplay
Winner
As Scared As You (Jesse Dorian, USA)

Best European Screenplay
Winner
Miracle (Réka Divinyi, Krisztina Goda, Hungary)

Best American Screenplay
Winner
The Trial of Jean Gump (Joan Kufrin, USA)

Best Australian Screenplay
Winner
Black Truck (Simon Christopher Cabello, Australia)

Best Asian Screenplay
Winner
Traveling Out With Grandma In Summer (Shuchang Chengchi Zheng, China)

SUMMER 2022

Grand Prix Feature Script (nominated for awards Best Feature Screenplay on Golden Art Film Academy)
Hot Toddy (Scott Cox, USA)

Best Super Short Script

Daughters of Sin
(Alba Fernandez, Ireland)

Honorable Mention
Vulpes
(Laura Hoffheimer, USA)

Best Short Script
Mallory (Liz Chiodo, USA)

Best Medium-Lenghth Script
Under the Leaves (Aaron A Moore, Canada)

Best Feature Script
Chateau de Tarot (Reid J. Barwick, USA)

Best Television Script - Pilot
Sugarless: Life of a Failed Sugar Baby (Alyssa Robinson, USA)

Best First-Time Screenwriter
All Good (Kat Rollinson, UK)

Best Male Screenwriter
A Stretching Moment (Ashley Bligh Dighton, Australia)

Best Female Screenwriter
The Recital (Helen Louise Taylor, UK)

Best Drama Screenplay
Moonscope (David Hunter Fein)

Honorable Mention
Lothario (John Lares, USA)
Bloodlines (Hoyt Hilsman, USA)


Best Comedy Screenplay
Shabadoodah (Larry E Coleman, USA)

Best Thriller Screenplay

The Secret Codex (Kevin Pike, Hans Sluijter, USA)

Best Horror Screenplay

Dead Rose (Grace Sargeant, UK)

Best Action Screenplay
The Terrorist (John Stimson, USA)

Best Sci-fi Screenplay
Close (Kristen Wade, USA)

Best Psychological Screenplay
Taser (David M Hindsm, UK)

Best Fantasy Screenplay
Time Will Tell (Terry Newman, UK)

Best Historical Screenplay
Handhaven (Kristen Wade, USA)

Honorable Mention
A Cry from the Forest (Barry Cole, UK)

Best War Screenplay
Steph (Oksana Prysiazhniuk, Ukraine)

Best Crime Screenplay
Stripper Heist (Rick G Fraser, USA)

Best Young Screenwriter
Still Hurting (Caleb Currey, New Zealand)

Honorable Mention
Muted (Jessica Qinyue Luo, USA)

Best European Screenplay
All Will Turn Out Fine (Cristina Rodríguez Graetsch, Spain)

Best American Screenplay
WHEN WE DANCE (Joseph Lincoln Harrison, Barry Steven Kohl, USA)

Best Asian Screenplay
If We Hadn't (Dyann, Tai-En Chiang, Taiwan)

SPRING 2022

Grand Prix: Feature Script (nominated for awards Best Feature Screenplay on Golden Art Film Academy)
Coming of (Middle) Age (Katy Schutte, UK)

Best Super Short Script
Graham-Land (Colleen Frances Franklin, USA)

 Best Short Script
Colosseum (Adam Jay Crawford, USA)

Best Medium-Lenghth Script
Dominus (Dark Hoffman, USA)

Best Feature Script
Black and White (Benjamin Burgess Jr, USA)

Best Television Script - Pilot
I'm So Done | One Tough Cookie | Pilot (Chuck Alley, Rachael Berman, USA)

Best First-Time Screenwriter
AFTERBURN (Lawrence Cremo, USA)

Best Male Screenwriter
SECRETS OF THE CODEX (Dean H. Huh, USA)

Best Female Screenwriter
Appearances (Joan Tofteland, Canada)

Best Drama Screenplay
Suzanne Valadon: The Sin I Will Commit Again (Mikelle Kruger, Patrick O McKenna, USA)

Best Comedy Screenplay
Cesar and Max (Susan Klos, USA)

Best Thriller Screenplay
THE CONDUITS (Katy Chance, UK)

Best Horror Screenplay
SBH (School Bus Head) (Jarrett Bryant, USA)

Best Action Screenplay
The Inner Circle (Pilot) (Ted Moreno, USA)

Best Sci-fi Screenplay
Agony Awaiting (Zeeshan Elahi, UK))

Best LGBT Screenplay
Nora (Molly Kirschenbaum, Payson Whitwell, USA)

Best Fantasy Screenplay
The Faerie Rings (Zina Brown, USA)

Best Sci-fi Screenplay
Bad Love Tigers (Kevin Schewe, USA)

Best Historical Screenplay
The Boy Scout Man (2021) (Bruce Clark, Australia)

Best War Screenplay
Le Train (William C Swanson, USA)

Best Crimi Screenplay
Street Soldiers (Marc Castaldo, Canada)

Best Young Screenwriter
Memory Lane (William Thomas Rodwell, UK)

Best European Screenplay
DANCE TO THE END (Peter Noel, UK)

Best American Screenplay
Amy and Angel (Julia Verdin, Deedee Benkovich, USA)

Best South American Screenplay
Dear Eszter (Alex Balassa, Marisol Mijares, Alejandro Orozco, Mario Pacheco Szekely, Chile)

Best Australian Screenplay
The Real Thing (Matthew Papadopoulos, Australia)